ویلیام برنز رییس «سی آی ای» در دولت آینده ایالات متحده آمریکا

روسای سابق و جاسوسان زبده سازمان "سی آی ای" انتخاب ویلیام برنز به ریاست "سی آی ای" را انتخابی عالی به شمار می آورند

کن دیلانیان و آندره میچل

ان بی سی نیوز

اکبر گنجی

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا به تازگی "ویلیام برنز" دیپلمات ورزیده آمریکایی را نامزد تصدی کرسی ریاست بر سازمان سیا کرده است. امری که موجب خوشحالی جامعه جاسوسی-اطلاعاتی آمریکا شده و برخی روسای اسبق سازمان سیا ضمن استقبال از این تصمیم، بر این نکته تاکید کرده اند که تجربیات عمیق و گسترده برنز در عرصه سیاست خارجی و روابط کاری و دوستانه طولانیِ برنز با جو بایدن، می‌تواند منافع و مزایای قابل توجهی را برای آمریکا به دنبال داشته باشد.

ادامه مطلب: ویلیام برنز رییس «سی آی ای» در دولت آینده ایالات متحده آمریکا

برابری و بیزاری: عدالت و عفو؛ نگاهی تاریخی-فلسفی

مهدی خلجی

«او مرا خوار داشت و زیان‌هایی چند برایم به ارمغان آورد. دادوستدم را ریشخند کرد، ضررهایم را مایه‌ی خنده‌ی خویش شمرد، در سود و منفعت‌ام به دیده‌ی استهزاء نگریست، امت و تبارم را زبون پنداشت، مانع سوداگری‌ام شد، دوستان‌ام را از من دور ساخت، و دشمنان‌ام را دلگرم، و آخر دلیل‌اش برای این کارها چه بود؟ فقط بدین سبب که یهودی‌ام. مگر یهودی چشم ندارد؟ دست و جوارح و قامت و اندیشه و احساس و شور ندارد؟..اگر به ما ستم رسانید، آیا نمی‌باید که انتقام بکشیم؟ اگر میان ما و شما برابری وجود دارد، پس در همه چیز با هم برابر هستیم.»

ادامه مطلب: برابری و بیزاری: عدالت و عفو؛ نگاهی تاریخی-فلسفی

آیا ویروس کرونا در بلند مدت دموکراسی‌ها را دیگرگون خواهدکرد؟

چارلز پاول

برگردان: عرفان ثابتی

به نظر نویسندگان کتاب، دولت‌های غربی، و بیش از همه آمریکا و بریتانیا، ثابت کرده‌اند که از مقابله با کووید-19 عاجزند. علت این امر تضعیف نهادهای این کشورها و بی‌کفایتیِ رهبران آنهاست. کشورهای آسیایی هم در مهار این بیماری و هم در مقابله با پیامدهای اقتصادیِ آن بسیار موفق‌تر بوده‌اند. در نتیجه، غرب ممکن است برتریِ خود را از دست بدهد.

ادامه مطلب: آیا ویروس کرونا در بلند مدت دموکراسی‌ها را دیگرگون خواهدکرد؟

گفتاری درباره‌ی هویت و چندفرهنگی‌گرایی: قطبی‌سازی عمدی

چینزیا شوتو

برگردان: امید رضایی

چندفرهنگی‌گرایی (Multiculturalism) به کلمه‌ای گول‌زننده تبدیل شده است. این اصطلاح بیش از آن‌چه در نگاه اول به نظر می‌ر‌سد بر موضوعات مختلفی دلالت دارد. وقتی به چندفرهنگی‌گرایی فکر می‌کنیم، ذهن‌مان قبل از هر چیزی به تلاقی سنت‌های متنوع و رنگارنگ می‌رود، آداب و رسوم، غذاها، لباس‌ها، موسیقی‌ها و ... . اما چندفرهنگی‌گرایی عواقب سیاسی هم دارد و می‌تواند از تکثرگراییِ (Pluralism) سنت‌ها به تکثرگرایی در حقوق بینجامد. این‌جاست که مشکل آغاز می‌شود.

ادامه مطلب: گفتاری درباره‌ی هویت و چندفرهنگی‌گرایی: قطبی‌سازی عمدی

در بیروت کابوس‌ به واقعیت‌ می‌پیوندد

راوی حاج

برگردان: هامون نیشابوری

رهبران دزدسالار لبنان 30 سال است که مردم را از شبکه‌ی برق، آب و حتی رفاه اجتماعی حداقلی محروم کرده‌اند. با وجود آن که میلیون‌ها نفر در اعتراضات روزانه‌ی خود خواستار استعفای این سیاستمداران فرقه‌گرا ــ گروه کوچکی از بوروکرات‌های ناکارآمد و فاسد و بازیچه‌ی قدرت‌های خارجی ــ هستند اما آنان با حس نخوت و مالکیتی که دارند هنوز به دنبال آ‌ن‌اند تا به کمک ترفندهایی قدرت خود را حفظ کنند.

ادامه مطلب: در بیروت کابوس‌ به واقعیت‌ می‌پیوندد

مرگ جهانی‌شدن را بارها جار زده‌اند اما این توفانی دیگر است بی‌کم و کاست

آدام توز

برگرادان : افسانه دادگر

در نیم قرن گذشته جهان بر اثر جریان‌های تجارت و سرمایه‌گذاری دگرگون شده است. منابع غذایی و تولید همه چیز، از کفش ورزشی گرفته تا تلفن‌های همراه، دگرگون شده است. تحقیق و استعلام بانکی در نیوکاسل (بریتانیا) در بنگلور (هندوستان) مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. شغل‌های صنعتیِ تضمین‌شده در اروپا و آمریکای شمالی محو شده‌اند و در آن سوی دیگر جهان از نو نمایان شده‌اند. صادرات، که در دهه‌ی 1970 به کمتر از 10 درصد از کل تولیدات ناخالص ملی در جهان رسیده بود، اکنون بالغ بر 25 درصد آن است.

ادامه مطلب: مرگ جهانی‌شدن را بارها جار زده‌اند اما این توفانی دیگر است بی‌کم و کاست

توضیح لازم در باره‌ی ترجمه کتاب تیمورخانف [هزاره‌ها]

نویسند: حسین نائل

تیمور خانوف دانشمند روسی، کتاب هزاره‌ها را نوشته که از طرف انستیتوت شرق‌شناسی آکادمی علوم اتحاد شوری ذریعه‌ی هیأت انتشارات تالیفات شرقی در ۱۳۸ صفحه و به قطع ۲۰ * ۱۳ به سال ۱۹۷۲ در مسکو به چاپ رسیده‌است(ص.۱۳۴).

ادامه مطلب: توضیح لازم در باره‌ی ترجمه کتاب تیمورخانف [هزاره‌ها]

آزادی و علم

آلبرت انیشتین

برگردان: جمال‌زاده

آنان نباید به‌قدری گرفتار نان و آب روزانه‌ی خود باشد که دیگر هیچ فرصت و فراغتی برای کارهای دیگر نداشته باشد، این فرصت و فراغت هم نوعی آزادی شخصی است و تا شخص دارای این آزادی نباشد، آزادی، یعنی فرصت و فراغت را به‌روی مردم خواهد گشود و با توزیع کار این آزادی تأمین خواهد گردید.

ادامه مطلب: آزادی و علم

سیاست‌مداران راست‌افراطی در اروپا به هند کمک می‌کنند که وضعیت کشمیر را عادی جلوه دهد

تاریخ انتشار: 
1399/03/13
آتول دِو
برگردان: پویا موحد

اکتبر سال قبل، تقریباً یک دو جین از اعضای پارلمان اروپا در سفری کهتمام هزینههای آن پرداخته شده بود، به بخش مناقشهآمیز کشمیر که تحت حاکمیت هند است سفر کردند. از دو ماه قبل که دولت نخست ‌وزیر نارندرا مودی تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان را از مزایای ویژه‌ی هفتاد ساله‌اش محروم کرد، این نخستین بار بود که به شهروندان خارجی اجازه داده می‌شد به جامو و کشمیر وارد شوند.

ادامه مطلب: سیاست‌مداران راست‌افراطی در اروپا به هند کمک می‌کنند که وضعیت کشمیر را عادی جلوه دهد

زیر مجموعه ها